Binecuvântare pentru două parohii gorjene care au primit moaştele Sfântului Irodion de la Lainici

Evenimente Gorj Manastiri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de sâmbătă, 1 iunie 2024, au fost dăruite două racle cu moaştele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici către parohiile Turburea şi Bîltişoara, din judeţul Gorj. Evenimentul a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii la Mănăstirea Lainici de către un sobor de preoţi, sub protia părintele Corneliu Dogaru, marele eclesiarh al Catedralei Mitropolitane „Sf. Mc. Dimitrie”, din Craiova. La sfârşitul slujbei, părintele arhimandrit Ioachim Pârvulescu, stareţul Mănăstirii Lainici, a ţinut un cuvânt de învăţătură despre viaţa Cuviosului Irodion, „Luceafărul din Lainici”, şi despre moştenirea duhovnicească pe care acesta ne-a lăsat-o şi pe care suntem datori să o ducem mai departe. La final, au fost înmânate raclele cu sfintele moaşte preoţilor Alexandru Găvan şi Vasile-Ovidiu Lăpăduş.

În după-amiaza aceleiaşi zile, în parohiile amintite, a avut loc primirea sfintelor moaşte, în prezenţa a numeroşi credincioşi care au primit cu bucurie cinstitele moaşte ale Sfântului Irodion. Despre acest moment, părintele Alexandru Găvan, de la parohia Turburea, din Protoieria Târgu-Cărbuneşti, a declarat: „Am primit în dar, cu multă evlavie şi bucurie, o părticică din moaştele Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici. Este un dar de mare preţ şi nădăjduim în ocrotirea Sfântului, ca el să ne ocrotească şi să ne ferească de lucrarea vicleanului. Aducem mulţumiri Înalpreasfinţitului Părinte Mitropolit pentru această binecuvântare, preacuviosului părinte Ioachim, stareţul Mănăstirii Lainici, domnului primar Ion Bîrcă, şi tuturor credincioşilor care au participat la această zi istorică pentru comuna noastră”. De asemenea, părintele Vasile-Ovidiu Lăpăduş, de la parohia Bîltişoara, din Protoieria Târgu-Jiu Nord, a mărturisit: „Îi mulţumim lui Dumnezeu care a binevoit ca Sfântul Irodion să vină în biserica noastră, mulţumim Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu care a binecuvântat această sfântă lucrare, părintelui stareţ Ioachim, domnului primar Adi Cîmpeanu, care ne-a ajutat şi sprijinit de la început în această frumoasă lucrare, şi tuturor credincioşilor noştri care au participat alături de noi în număr mare la acest binecuvântat moment. Moaştele Sfântului Irodion au fost primite cu multă emoţie, în sunet de clopot şi rugăciune, şi sperăm ca lucrarea Sfântului să fie îmbelşugată în comunitatea de aici”.

 (Pr. Marius Murgiuc)