Seminarul Teologic Ortodox ”Sfântul Grigorie Teologul” Craiova este din nou pe podiumul național

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, elevii seminariști, Toma Mihai, clasa a X -a și Lăzărică Teodor, clasa a XI – a, însoțiți de către Arhidiac. prof. dr. Stăiculescu Angel-Cristian, au participat în perioada 31 mai-02 iunie 2024, la București, la etapa națională a Concursului Național Interdisciplinar „Dialog cu Timpul și Lumea”, organizat de Ministerul Educației, Uniunea Elenă din România şi Inspectoratul Școlar al Municipiului București, concurs avizat și cu finanțare MEN, conform OMEN nr. 24749/29.01.2024 (2. Concursuri școlare interdisciplinare și transdisciplinare, poziția 13).

Pe lângă cei doi tineri elevi seminariști, lotul doljean a avut în componența sa următorii elevi: Lungu Ana-Maria , clasa a VI-a, Școala Profesională Daneți, Gîdăr Alexia, clasa a VIII a, Liceul de Arte „Marin Sorescu” Craiova, Singuran Alexia şi Zamfir Ana Maria, clasa a VII a, Liceul „Independența” Calafat.

Lotul reprezentativ al județului Dolj a obținut rezultate extraordinare:

  • Secțiunea Concursul de creație literară „Cununa de măslin” -DISCURS- liceu, Premiul I din partea Ministerului Educației și Premiul I şi Medalie de Aur oferite de Uniunea Elenă din România şi Inspectoratul Școlar al Municipiului BucureștiLăzărică Teodor, clasa a XI- a, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, având ca profesori coordonatori: Tanța Delcea și Arhidiacon dr. Stăiculescu Angel-Cristian;
  • Secțiunea Concursul de DESEN „Cununa de măslin”- liceu, Premiul al III -lea din partea Ministerului Educației și Premiul al III-lea şi Medalie de Bronz oferite de Uniunea Elenă din România şi Inspectoratul Școlar al Municipiului București – Toma Mihai, clasa a X-a, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” Craiova având ca profesori coordonatori: Pană Monica-Roxana și Arhidiacon   Stăiculescu Angel-Cristian.
  • Secțiunea Concursul de creație literară „Cununa de măslin” -ESEU- gimnaziu, Mențiune din partea Ministerului Educației şi Mențiune oferită de Uniunea Elenă din România şi Inspectoratul Școlar al Municipiului București – Lungu Ana-Maria, clasa a VI-a, Școala Profesională Daneți, având ca profesor coordonator: Diaconu Ramona Ileana.

Concursul a avut ca temă OLIMPISMUL ȘI VALORILE SALE și s-a desfășurat pe trei secțiuni:

SECŢIUNEA IConcursul de desen “Cununa de măslin”, desenele sau picturile fiind realizate pe format A3, în tehnici de lucru diferite, folosind diverse materiale;

SECŢIUNEA a II-aConcurs de creație literară ,,Cununa de măslin” – eseuri și discurs, care a constat în două probe – Eseu și Discurs, activitățile concursului fiind organizate și jurizate pe niveluri: învățământ gimnazial (proba de eseu) și învățământ liceal (proba discurs) ;

SECŢIUNEA a III-aConcursul de istorie “Cei șapte înțelepți” cu tema “Istoria Jocurilor Olimpice – De la Olimpia (776 i.Hr.) la Paris (2024)”, această secțiune fiind dedicată istoriei Olimpismului și desfășurându-se sub forma unui concurs de tipul „Cine ştie, câştigă?” între elevii de gimnaziu. Fiecare participant a studiat bibliografia anexată acestui regulament și a trebuit să răspundă la întrebări privind originea și istoria întrecerilor olimpice, rolul sportului în realizarea idealului uman al vechilor greci (armonia dintre trup şi suflet), semnificaţia Jocurilor Olimpice şi a simbolurilor olimpice, valorile olimpismului (dezvoltarea armonioasă fizică şi spirituală, afirmarea personalităţii, fair-playul, comportamentul loial, respectul, lipsa oricărei discriminări, înţelegerea importanţei normelor şi regulilor unui concurs).

Concursul Național Interdisciplinar „Dialog cu Timpul și Lumea” este o competiţie de excelenţă care se adresează elevilor care au interes deosebit pentru dezvoltarea competenţelor sociale şi civice şi care promovează valorile istorice, culturale şi etnice fundamentale, comunicarea interpersonală şi dezideratele diversităţii culturale. Concursul îşi propune cunoaşterea şi înţelegerea unor elemente de educaţie olimpică, urmărind promovarea valorilor olimpismului şi dezvoltarea unui anumit model de convieţuire, a formelor de colaborare între instituţiile de învăţământ şi reprezentanţii comunităţilor Uniunii Elene din România.

 (Text și poze: Arhid. Prof. Dr. Stăiculescu Angel-Cristian)