Taina Sfântului Maslu, în Parohia Gherceștii Noi, din Protoieria Craiova Nord, județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 31 mai 2024, în Parohia Gherceștii Noi, din Protoieria Craiova Nord, județul Dolj, s-a săvârșit Sfânta Taină a Maslului, la invitația părintelui paroh Marian Grozoiu. Din soborul de preoți amintim pe: părintele protoiereu Emilian Cimpoiereu, părintele protoiereu Ion Nicolae, părintele consilier dr. Alin Ghițurin, părintele consilier Bogdan Samfira, părintele Conf. Univ. Dr. Mihai Constantinescu, părintele Gabriel Deaconu și părintele dr. Mihail Florin. În cuvântul de învățătură, părintele Alin Ghițurin, consilier eparhial al Episcopiei Slatinei și Romanaților, a vorbit despre importanța Tainei Sfântului Maslu în viața credincioșilor, în special pentru tămăduirea bolilor trupești și a celor sufletești.