Ziua Copilului sărbătorită în Parohiile Ţicleni şi Baia de Fier I, din Protoieria Târgu-Cărbuneşti

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Ziua Internaţională a Copiilor a fost sărbătorită sâmbătă, 1 iunie 2024, cu multă bucurie în parohiile Ţicleni şi Baia de Fier I, din Protoieria Târgu-Cărbuneşti, judeţul Gorj. Peste 80  de copii au fost prezenţi în curtea Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe”, din Ţicleni, la momentele deosebite pregătite pentru cei mici, la iniţiativa părintelui Dragomir Ţicleanu. La eveniment au fost prezenţi animatori pentru copii şi meşteri populari care i-au învăţat pe cei mici să creeze păpuşi din aţă şi alte meşteşuguri. De asemenea, au fost pregătite şi torturi şi prăjituri gustoase pentru cei micuţi. „Au fost momente cu adevărat speciale pentru micuţii prezenţi. Copiii au pictat pe sticlă, au ţesut, au creat diverse modele din cuie şi aţă, au desenat cu cretă colorată pe aleile din curtea lăcaşului de cult, s-au jucat plini de bucurie. A fost o zi de neuitat. Mulţumim participaţilor şi tuturor celor ce ne-au sprijinit în acest demers”, a transmis părintele Ţicleanu. Voie bună a fost şi la Parohia Baia de Fier I, unde peste 50 de copii au participat la evenimentul pregătit pentru ei, prin implicarea părintelui Ionuţ Ciungu. Cei prezenţi s-au jucat, au fost pictaţi pe faţă şi au savurat bunătăţile pregătite special pentru acest moment. Despre aceste clipe, părintele Ciungu ne-a declarat: „Am dorit să naştem bucurie în sufletele copiilor prin acest eveniment, scop pe care cred că l-am atins. A fost o zi plină de emoţia copilăriei, de puritate şi frumuseţe. Ţin să mulţumesc din suflet, în primul rând, copiilor care ne înfrumuseţează parohia, şi bineînţeles, persoanelor implicate, care permanent sunt alături de noi în activităţile pe care noi le desfăşurăm aici”.

(Pr. Marius Murgiuc)