Sfânta Liturghie și resfințirea lăcașului de cult din satul Malu Mare, Protoieria Craiova Sud

Evenimente Locase de cult Sfintiri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolit al Olteniei, pe data de 2 iunie 2024, în duminica a 5-a după Paști închinată femeii samarinence, în parohia din satul Malu Mare al Protopopiatului Craiova Sud, în prezența unui mare număr de credincioși, s-a oficiat Sfânta Liturghie și s-a resfințit lăcașul de cult.
Delegat de Părintele Mitropolit Dr. Irineu pentru a veghea la organizarea acestui eveniment marcant pentru enoriași, în calitate de protos, Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu, în cuvântul de învățătură a arătat că resfințirea lăcașului de cult pune în lumină faptul că Biserica este izvorâtoare de apa vie a lui Hristos care a adăpat și sufletul femeii samarinence.

(Pr. Dr. Mircea Nincu)