Campanie de donare de sânge la Poiana Mare, ediția a XVII-a

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 4 iunie 2024, a avut loc o nouă campanie de donare de sânge, prin implicarea părintelui Dudău Tinel Florin. Acțiunea a avut loc în Spitalul  de Psihiatrie din Poiana Mare, cu sprijinul domnului manager doctor Lucian Florea, în prezența personalului specializat al Centrului Regional de Transfuzie Sanguină Craiova, coordonat de doamna doctor Monica Marinași. În cadrul acestei zile, datorită prezenței donatorilor, s-au colectat 40 de unități de sânge. În total, Campania „Dăruiește din sângele tău, aproapelui!”, desfășurată în 17 ediții, a reușit colectarea a 566 de pungi de sânge.

„Dintre persoanele apte pentru donare, au fost și începători, dându-ne speranțe că acestă lucrare de ajutorare a aproapelui va continua și peste mai mulți ani. Cei care n-au putut dona astăzi, nu trebuie să fie dezamăgiți. Vor veni data viitoare, se vor pregăti mai bine și vor reuși să dăruiască din sângele lor, celor din nevoi. Nu putem să ne controlăm trupul sută la sută. Îi mulțumesc Domnului Lucian Florea, Managerul Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare pentru găzduire. Vă mulțumesc tuturor!”, a transmis Pr. pr. Dudău Tinel Florin, de la biserica Spitalului din Poiana Mare, inițiatorul și organizatorul campaniei.