Cerc pastoral de pregătire continuă și de misiune al preoților militari, regiunea Oltenia-Banat

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 4 iunie 2024, în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Mihai Bravul” Dolj, a avut loc cercul pastoral de pregătire continuă și de misiune al preoților militari pentru regiunea Oltenia-Banat. În prima parte a întâlnirii, preoții militari au săvârșit Sfânta Liturghie și slujba de pomenire a eroilor jandarmi, în biserica cu hramul „Sf. M. Mc. Gheorghe”, din curtea Inspectoratului de Jandarmi din Craiova. A doua parte a activității a avut loc în Sala de conferințe a Inspectoratului. Pe tot parcursul anului 2024, Secția de Asistență Religioasă a Ministerului Afacerilor Interne derulează activități cu caracter-religios prilejuite de „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” și „Anul comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori fără de arginți”, în Patriarhia Română.

Dintre oficialități și preoții participanți amintim pe: domnul inspector șef colonel Vînturiș Laurențiu, domnul prim adjunct colonel Dan Moșteanu, domnul adjunct colonel Iordache Cosmin, doamna locotenent colonel Mirea Delia, părintele militar Felix-Iulian Radu, șeful Secției de Asistență Religioasă a Ministerului Afacerilor Interne, părintele militar Morariu Alexandru, părintele militar Venter Mihai-Adrian, părintele militar Petrișor Nicolae, părintele militar Drăguț Marin, părintele militar Cercel Ionuț, părintele Florin Ionescu și părintele militar Bălă Nicolae. Din partea Arhiepiscopiei Craiovei, în calitate de consilier social, a participat părintele Arhidiacon Boroată Petre.