Taina Sfântului Botez, săvârșită la Penitenciarul Craiova-Pelendava

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 4 iunie 2024, cu sprijinul Penitenciarului Craiova-Pelendava, preotul unității Șchiopu Laurențiu a avut bucuria duhovnicească de a săvârși Taina Sfântului Botez pentru o persoana privată de libertate care și-a manifestat dorința de a fi primit în Biserica Ortodoxă. Evenimentul a avut loc în capela unității, unde se desfășoară asistența religioasă a celor care se află în Penitenciar.

„Astăzi am avut bucuria de a săvârși Taina Sfântului Botez, în condiții speciale, dar corecte. După o perioadă de pregătire, am decis să oficiem această slujbă atât de importantă pentru a dobândi calitatea de membru al Bisericii noastre.  Potrivit tradiției ortodoxe, Taina Sfântului Botez este poarta de intrare în Biserică. Botezul aduce comuniunea cu Hristos și ajutorul Duhului Sfânt în toate zilele vieții noastre, spre împlinirea scopului suprem, adică mântuirea. Evanghelia din cadrul slujbei Botezului arată vădit faptul că Hristos a primit de la Dumnezeu-Tatăl toată puterea, în cer și pe pământ, și prin această putere cheamă pe toți la mântuire, prin primirea botezului”, ne-a transmis pr. Șchiopu Laurențiu.