Activitate în Parohia Mătăsari II, la prăznuirea Înălțării Domnului

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la inițiativa părintelui paroh Purcel Dumitru, de la parohia Mătăsari II, din protoieria Târgu-Jiu Sud, în ziua de prăznuire a Înălțării Domnului, s-a sfințit o Troiță, ridicată în cinstea eroilor neamului nostru românesc, „din toate timpurile și din toate locurile, căzuți pe toate câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori, pentru apărarea patriei și a credinței noastre ortodoxe strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea, unitatea și demnitatea poporului român”. Această Troiță s-a ridicat cu sprijinul Consiliului Local Mătăsari și prin implicarea domnului primar Gheorghe Gașpar. La slujba de sfințire au participat preșcolarii Grădiniței Mătăsari și au depus flori, coordonați de doamna Prof. Purcel Aurelia-Valerica.

(Pr. Foanene Daniel)