Concursuri didactice pentru promovarea în învățământul universitar, organizate de Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 2 iulie 2024, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova a organizat concursuri didactice pentru promovarea în învățământul universitar. Concursurile s-au desfășurat sub coordonarea Părintelui Conf. Univ. Dr. Adrian Ivan, decanul facultății, la care au participat următorii candidați:

  • Pr. Lect. Univ. Dr. Apostolache Ioniță a susținut prelegerea publică și cursul intitulat „Contestatari, apologeți și apologii în primele veacuri creștine”, în vederea ocupării postului didactic de conferențiar universitar. Comisia de concurs a fost compusă din: Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, de la Facultatea de Teologie din Arad; Pr. Conf. Univ. Dr. Adrian Boldișor, de la Facultatea de Teologie din Craiova; Conf. Univ. Dr. Nicolae Turcan, de la Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca, și Conf. Univ. Dr. Daniel Lemeni, de la Departamentul de Teologie al Universității de Vest din Timișoara;
  • Pr. Asist. Univ. Dr. Petre Mădălin-Ștefan a susținut prelegerea publică și cursul intitulat „Evenimentul Cincizecimii, ca început al misiunii Sfinților Apostoli”, pentru ocuparea postului didactic de lector universitar;
  • Dr. Giodea Gabriel a susținut prelegerea publică și cursul intitulat „Tipuri de structurare a compoziției picturale”, pentru ocuparea postului didactic de lector universitar;
  • Dr. Semenov Constantin a susținut proba practică cu tema „Tehnici și medii artistice moderne și contemporane”, pentru ocuparea postului didactic de asistent universitar.

Ca urmare a susţinerii concursurilor didactice în data de 02.07.2024 pe posturile scoase la concurs de Facultatea de Teologie Ortodoxă, Departamentul de Teologie din cadrul Universităţii din Craiova şi publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, nr.143/30.04.2024, toţi candidaţii înscrişi au fost declaraţi admişi.