Ultimele pregătiri pentru Proiectul educațional ROSE 2024

Evenimente Proiecte

Facultatea de Teologie din Craiova organizează în perioada 8-21 iulie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, o nouă ediție a Școlii de Vară „Artă, Cultură, Spiritualitate”, în cadrul proiectului educațional ROSE. Anul acesta sunt așteptați să participe la activitățile desfășurate de echipa de implementare și de profesorii coordonatori un număr de 52 de elevi de la patru licee din Oltenia: Seminarul Liceal Ortodox „Sf. Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” din Târgu Jiu, Liceul de Arte ”Marin Sorescu” din Craiova și Liceul Teoretic „Nicolae Titulescu” din Slatina. Liceenii vor participa la activități practice de artă, programate în atelierele de creație artistică din cadrul Facultății de Teologie din Craiova, vor audia prelegeri ale profesorilor din proiect, vor vizita diferite obiective culturale din Cetate, precum și mănăstiri și biserici din cuprinsul Arhiepiscopiei Craiovei. Menționăm în acest sens că o parte din activitățile stabilite se vor desfășura la Mănăstirile Lainici și Tismana. Pregătirile pentru primirea participanților au început deja de săptămâna aceasta, organizatorii, în frunte cu doamna conf. univ. dr. Gabriela Mardale, managerul proiectului, pregătind deja materialele de lucru și atelierele de creație.

(Pr. Ioniță Apostolache)