Deschiderea oficială a Cursurilor de asimilare pentru cântăreții bisericești

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 8 iulie 2024, la Seminarul Teologic „Sf. Grigorie Teologul”, din Craiova, a avut loc examenul de admitere și deschiderea oficială a cursurilor de asimilare pentru cântăreții bisericești. Comisia de admitere a fost următoarea:

  • Pr. protoiereu Grigore Vulcănescu și Pr. ecleziarh Corneliu Dogaru, pentru evaluarea pastoral-duhovnicească;
  • Prof. Dr. Angel-Cristian Stăiculescu, pentru verificarea cunoştinţelor religioase;
  • Protodiacon Lect. Univ. Dr. Victor Şapcă, pentru verificarea aptitudinilor muzicale;
  • Dr. Adrian Lupu, în calitate de reprezentant al Arhiepiscopiei Craiovei.

Cursurile sunt organizate de Arhiepiscopia Craiovei, prin Sectorul de Învățământ, coordonat de părintele consilier Adrian Lupu, și se desfășoară în sălile de curs ale Seminarului în perioada 8-19 iulie 2024. Programa prevede o serie de cursuri de Muzică și cor, de Catehism și de Tipic Bisericesc. În fiecare zi sunt prevăzute săvârșirea slujbelor Utreniei și a Vecerniei. De asemenea, Sfânta Liturghie va fi săvârșită în zilele de miercuri, vineri și duminică. Examenul final constă în verificarea de către profesorii coordonatori a cunoştinţelor dobândite de către candidaţi pe perioada pregătirii teoretice şi practice. Prezenţa obligatorie la programul de pregătire şi la programul liturgic este de: minim 70%. Pentru anul acesta s-au încris un număr de 70 de candidați, proveniți din Mitropolia Olteniei, dar și din alte eparhii din țară. Cursurile se vor încheia cu festivitatea de absolvire și prezentarea unui program muzical.