POSTURI VACANTE 2024

03-04-2024 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

În urma ședinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 29-03-2024 s-a hotărât hotărât scoaterea la concurs/ prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru următoarele posturi clericale vacante:

Protoieria Craiova Nord

• Postul de preot paroh la Parohia Argetoaia, cu 423 de familii, categoria I B.
  • Postul de preot paroh la Parohia Tencănău, cu 143 de familii, categoria III B.
  • Postul de preot paroh la Parohia Gubaucea, cu 200 de familii, categoria III C.

• Postul de preot paroh la Parohia Viișoara, cu 250 de familii, categoria II B.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Damian, cu 450 de familii, categoria II A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Prapor, cu 400 de familii, categoria II A.

Protoieria Băilești

• Postul de preot paroh la Parohia Cioroiu Nou, cu 240 de familii, categoria III B.
  • Postul de preot paroh la Parohia Călugărei, cu 250 de familii, categoria III A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia “Izvorul Tămăduirii” – Calafat, cu 800 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia “Sf. Nicolae”– Calafat, cu 900 de familii, categoria I C.
  • Postul de preot slujitor la Parohia “Adormirea Maicii Domnului”– Calafat, cu 1274 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Poiana Mare II, cu 800 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Cornu, cu 230 de familii, categoria III C.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Moţăţei I, cu 580 de familii, categoria I B.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Cetate I, cu 500 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Poiana Mare III, cu 570 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Verbiţa,  cu 590 de familii, categoria II A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Măceșu de Jos, cu 400 de familii, categoria I C.
  • Postul de preot paroh la Parohia “Sf. Ioan Botezătorul”– Smârdan, cu 192 de familii, categoria II C.
  • Postul de preot paroh la Parohia Curmătura, cu 250 de familii, categoria II C.
  • Postul de preot slujitor la preot la Parohia Vârtop, cu 560 de familii, categoria I B.

Protoieria Târgu Jiu Nord

• Postul de preot slujitor la Parohia “Izvorul Tămăduirii”, cu 600 de familii, categoria I B.

Protoieria Târgu Jiu Sud

• Postul de preot paroh la Parohia Miluța, cu 210 de familii, categoria III A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Ohaba Jiu, cu 180 de familii, categoria III B.
  • Postul de preot paroh la Parohia Menții din Dos, cu 200 de familii, categoria III B.

Protoieria Târgu Cărbunești

• Postul de preot paroh la Parohia Bulbuceni (cu 1 mai), cu 250 de familii, categoria III A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Costești, cu 120 de familii, categoria III C.

Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se pot depune la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei în perioada 3 – 20 Aprilie 2024.

11-03-2024 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

În urma ședinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 08-03-2024 s-a hotărât hotărât scoaterea la concurs/ prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru următoarele posturi clericale vacante:

Protoieria Craiova Nord

• Postul de preot slujitor la Parohia Ișalnița, cu 510 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Tatomirești, cu 250 de familii, categoria II A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Tencănău, cu 143 de familii, categoria III B
  • Postul de preot paroh la Parohia Gubaucea, cu 200 de familii, categoria III C;

Protoieria Târgu Cărbunești

• Postul de preot paroh la Parohia Zorlești, cu 250 de familii, categoria II C.

Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se pot depune la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei în perioada 11 Martie – 11 Aprilie 2024.

05-02-2024 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

În urma ședinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 27-01-2024 s-a hotărât hotărât scoaterea la concurs/ prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru următoarele posturi clericale vacante:

• Postul de preot paroh la Parohia Tencănău, cu 143 de familii, categoria III B

Protoieria Craiova Sud

• Postul de preot slujitor la Parohia „Sf. Apostoli” – Craiova, cu 1470 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia „Sf. Ioan Botezătorul” – Craiovița II, cu 2000 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Mârșani – Popești, cu 600 de familii, categoria I A.

Protoieria Băilești

• Postul de preot slujitor la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Băilești, cu 1200 de familii, categoria I A.
  • Postul depreot slujitor la Parohia Poiana Mare II, cu 800 de familii, categoria I A.
  • Postul de preot paroh la Parohia Verbiţa,  cu 590 de familii, categoria II A.
  • Postul de preot slujitor la Parohia Vârtop, cu 560 de familii, categoria I B.

Protoieria Târgu Cărbunești

• Postul de preot paroh la Parohia Păișani, cu 260 de familii, categoria II A.

Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se pot depune la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei în perioada 27 Ianuarie – 22 Februarie 2024.