Protoieriile Arhiepiscopiei Craiova

Protoieria sau protopopiatul este, conform Statutului pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, o unitate bisericească administrativă care cuprinde mai multe parohii arondate de pe teritoriul aceleiași eparhii. Protoiereul sau protopopul este preotul conducător al protopopiatului și al cancelariei administrative a protopopiatului, în numele chiriarhului.

Arhiepiscopia Craiovei are în componență, din punct de vedere teritorial, 2 județe: Dolj și Gorj. Protoieriile sau protopopiatele acestor județe sunt următoarele:

1. Județul Dolj: Protoieria Craiova Nord, Protoieria Craiova Sud și Protoieria Băilești.
  2. Județul Gorj: Protoieria Târgu-Jiu Nord, Protoieria Târgu-Jiu Sud și Protoieria Târgu Cărbunești.

Protoierii Judeţul Dolj

Protoierii Judeţul Gorj