Arhiepiscopia Râmnicului

Istoric Arhiepiscopia Râmnicului

Dupa ce in anul 1359, in timpul domniei lui Nicolae Alexandru Basarab, a fost recunoscuta prima mitropolie romaneasca -Mitropolia Ungro-Vlahiei – de catre Patriarhia Ecumenica de la Constantinopol, in 1370, in Tara Romaneasca, s-a mai infiintat, in dreapta Oltului, Mitropolia Severinului, avand ca mitropolit pe Antim Critopolos (1370-1381). Aceasta Mitropolie a avut resedinta in Severin, insa datorita hartuielilor ungurilor (1375), va fi mutata la Strehaia, ajungand in cele din urma la Ramnic.

Cand Severinul a revenit Tarii Romanesti, s-a reinfiintat si Episcopia din dreapta Oltului, cu numele de Episcopia Ramnicului Noul Severin, fapt intamplat in timpul domnitorului Radu cel Mare, in anul 1503-1504. Aceasta Episcopie a fost infiintata in amintirea Mitropoliei disparute, a carei biserica catedrala cu hramul “Sfantul Ierarh Nicolae”, a fost zidita pe locul unde se afla actuala catedrala. Ea avea in jurisdictie viata religioasa a Olteniei depinzand direct de Mitropolia Ungro-Vlahiei.

Primul episcop al Ramnicului se pare ca ar fi fost Maxim Brancovici, ierarh de origine sarba, care la putina vreme a ajuns Mitropolit al Tarii Romanesti, insa numele lui nu figureaza in pomelnicul Episcopiei, acesta deschizandu-se cu numele episcopului Leontie 1532-1534 (?). De la infiintarea Episcopiei si pana in zilele noastre, la Ramnic au pastorit 40 de ierarhi dintre care se cuvine sa mentionam peSfantul Ierarh Martir Antim Ivireanul, patronul si ocrotitorul orasului Ramnicu Valcea si Sfantul Ierarh Calinic Cernicanul, care a refacut resedinta episcopala a Ramnicului.

Infiintandu-se Mitropolia Olteniei (1939) si Arhiepiscopia Craiovei (1946) cu resedinta la Craiova, Episcopia Ramnicului a ramas cu jurisdictia teritoriala asupra judetelor Valcea si Romanati.

In timpul Prea Fericitului Parinte Iustinian, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, in 1948-1949 s-a elaborat, votat si aprobat “Statutul pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane”, in care se mentiona, intre altele, unirea Eparhiei Ramnicului Noul Severin cu Eparhia Argesului, sub denumirea de Episcopia Ramnicului si Argesului, cu sediul la Ramnic, avand ca episcop pe vrednicul de pomenire Prea Sfintitul Parinte Episcop Iosif Gafton (1949-1984). Timp de aproape 51 de ani aceasta Episcopie a avut in jurisdictie judetele : Valcea, Arges, Olt si o parte din Teleorman.

Din 1984 Episcopia Ramnicului este pastorita de Prea Sfintitul Episcop Gherasim Cristea care a activat ca Arhiereu-Vicar la Ramnic inca din 1975. Inscaunarea Prea Sfintiei Sale s-a facut la Ramnic in ziua de 2 decembrie 1984.

In anul 1990, reinfiintandu-se Episcopia Argesului si Muscelului, cu sediul la Curtea de Arges, Episcopia Ramnicului a ramas cu judetele Valcea si Olt. In aceasta perioada s-au restaurat majoritatea schiturilor, manastirilor si bisericilor de mir, monumente istorice si de arta din cadrul eparhiei, fapt pentru care Ministerul Cultelor si Culturii i-a acordat Prea Sfintitului Parinte Gherasim, „Diploma de excelenta”, in anul 2005.

Incepand cu data de 1 februarie 2008 si-a inceput activitatea nou infiintata Episcopie a Slatinei, Episcopiei Ramnicului ramanandu-i in jurisdictie doar judetul Valcea.

În zilele de 18-19 iunie 2009, la Reşedinţa Patriarhală, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, a avut loc şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Printre hotărârile luate se află şi ridicarea Eparhiei Râmnicului la rangul de Arhiepiscopie.