17.09.2012 – Simpozion dedicat împlinirii a 1700 de ani de libertate a creştinismului, la Tismana

Evenimente

 
Comisia Română de Istorie şi Studiu al Creştinismului organizează cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi sprijinul Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, un simpozin naţional la Mânăstirea Tismana, din judeţul Gorj”, dedicat aniversării a 1700 de ani de la publicarea Edictului de la Mediolam, din anul 313, care acorda libertate Bisericii Creştine. Evenimentul se desfăşoară pe perioada a trei zile, 17 – 19 septembrie şi reuneşte peste 40 de istorici şi teologi de renume din ţară, care vor dezbate teme legate de evoluţia creştinismului în timpul Sfântului Împărat Constantin cel Mare şi a influenţei acestuia în teritoriile de la nord şi sud de Dunăre.
     În contextul declarării anului 2013, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ca An omagial dedicat Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, Comisia Română de Istorie şi Studiu al Creştinismului va organiza mai multe sesiuni de lucru şi simpozioane în Mitropolia Olteniei, datorită faptului că activitatea Împăratului Constantin cel Mare este mai pregnant reliefată în această zonă a ţării, unde există dovezi arheologice importante, precum:  podul peste Dunăre inaugurat în 328, cetatea Sucidava – Celei, noua bazilică paleocreştină descoperită lângă Drobeta Turnu Severin etc.

(Gheorghe Cioiu)