Festivalul Oratoric „Sf. Ioan Gură de Aur” – concurs interjudețean, ediția a XIX-a, 2023

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 13 iunie 2023, a avut loc Festivalul Oratoric „Sf. Ioan Gură de Aur”, ediția a XIX-a. Concursul interjudețean s-a desfășurat în Sala de Muzeu a Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității din Craiova sub egida Fundației „Cuvântul care zidește” a Mitropoliei Olteniei.

În calitate de moderator și organizator, Pr. Dr. Adrian Lupu a oferit cuvântul Pr. Prof. Univ. Dr. Nicolae Răzvan Stan, decanul Facultății, pentru cuvântul de bun venit și de binecuvântare: „Vă mulțumim faptul că ați ales facultatea noastră ca spațiu de defășurare a festivalului dumneavoastră. Săptămâna aceasta am avut mai multe activități aici, dintre care amintim Simpozionul internațional dedicat Părintelui Dumitru Stăniloae și punerea pietrei de temelie pentru Centrul de cercetare Sf. Ier. Calinic. Cu această activitate de astăzi avem o continuitate, deoarece voi cei de la nivel de liceu sau de seminar veți continua ceea ce noi am început deja aici. Cu siguranță când veți deveni studenții Facultății noastre, veți beneficia de acest centru de studiu. În numele Facultății și în numele corpului profesoral vă doresc mult succes, să aveți inspirație și rezultate pe măsură. Important este să nu renunțați la visurile voastre și să luptați pentru ideile și pentru ceea ce iubiți cu adevărat”.

În continuare a luat cuvântul și doamna Cristina Stamatoiu, în calitate de președinte a Fundației Cuvântul care zidește: „Cu fiecare ediție ne dorim să fim cât mai aproape de obiectivele propuse, acelea de a  încuraja cât mai mulți tineri să participe la acest festival, atât a celor cu experienţă oratorică cât şi a celor care nu au o astfel de experienţă; realizarea unor schimburi de experiență între tinerii oratori; promovarea valențelor educative ale religiei ortodoxe; creşterea gradului de implicare a tinerilor în activităţi culturale şi de dezvoltare personală. Vă mulțumesc că și anul acesta sunteți alături de noi. Am expus în acest spațiu și lucrările de la concursul de pictură pentru a ne bucura de munca colegilor dumneavoastră. Vă felicit pentru prezența în cadrul festivalului nostru în cadrul acestei ediții și vă dorim mult succes la susținerea eseurilor”.

Membrii în comisia de evaluare a concursului oratoric au fost Pr. Prof. Lupu Adrian, consilier al Sectorului de Învățământ din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, Pr. Dr. Vulcănescu Sorin Grigore de la Biblioteca Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova și doamna Stamatoiu Cristina, președinte al Fundației Cuvântul care Zidește.

Rezultate finale

Secțiunea:  Juniori

PREMIUL I:

Lăzărică Teodor Marian – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Prof. Delcea Tanța

Popa Daniel Mihăiță – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin Alexandru

PREMIUL II:

Mihart Darius Valentin – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Prof. Delcea Tanța

Măceșanu Ștefan – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin Alexandru

PREMIUL III:

Beldea Sarra Eliza – Liceul Tehnologic “Horia Vintilă” Segarcea, DJ, Coord.: Prof. Zanficu Andreea Elvira

Bercea Rebecca Nicoleta – Liceul Teoretic “Tudor Arghezi” Craiova, DJ, Coord.: Prof. Bărăitaru Paulina

Voinea Cristian Mario – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin Alexandru

Secțiunea:  Seniori

PREMIUL I:

Zorilă Anna Maria – Colegiul Național “Spiru Haret” Târgu-Jiu, GJ, Coord.: Prof. Păunescu Felicia

PREMIUL II:

Dița Ana Maria Valentina – Colegiul Național “Spiru Haret” Târgu-Jiu, GJ, Coord.: Prof. Păunescu Felicia

Guran Daniel Cristian – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Prof. Delcea Tanța

PREMIUL III:

Dolan Alina – Liceul Teoretic “Tudor Arghezi” Craiova, DJ, Coord.: Prof. Bărăitaru Paulina

Sandu Andrei Laurențiu – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova, DJ, Coord.: Pr. Prof. Dr. Sperlea Cristin Alexandru

PREMIUL SPECIAL:

Păunescu Justina – Colegiul Național “Spiru Haret” Târgu-Jiu, GJ, Coord.: Pr. Prof. Păunescu Anghel Nicolae

La final, Pr. consilier Adrian Lupu a mulțumit tuturor elevilor participanți, dar și profesorilor coordonatori. Din partea organizatorilor, elevii au primit premii în diplome, cărți și icoane.