25.10.2011 – Ziua Armatei sărbătorită la Craiova

Relatari

 
       Ziua Armatei a fost sărbătorită astăzi, 25 octombrie şi la Craiova. În atmosfera de sărbătoare generală prilejuită de cea de-a XV-a ediţie a Zilelor Craiovei, au fost organizate ceremoniale militar – religioase la monumentele eroilor din cimitirele Sineasca şi Ungureni. Astfel, la monumentul eroilor neamului din Sineasca a fost oficiată o slujbă de Parastas pentru ostaşii români care s-au jertfit pe câmpurile de luptă de-a lungul timpului, de către un sobor de preoţi condus de părintele protoiereu Teodor Ciontu de la Protoieria Craiova Nord. Au urmat alocuţiuni rostite de reprezentanţii autorităţilor publice locale şi ai veteranilor de război şi depunerea de coroane de flori la monumentul eroilor. Ceremonialul militar-religios s-a încheiat cu defilarea Gărzii de onoare şi a Fanfarei militare. La eveniment au participat reprezentanţi  ai autorităţilor locale, ai armatei, ai principalelor instituţii publice din municipiu, cadre militare în rezervă şi retragere, veterani de război, precum şi alţi locuitori ai Băniei.

       25 octombrie 1944, este data care semnifică eliberarea totală a nord-vestului Transilvaniei de sub ocupaţia şi administraţia străină. Devenită simbol al tuturor bătăliilor şi eroilor neamului românesc, această dată a rămas întipărită în sufletele românilor ca zi în care ţara îşi sărbătoreşte Armata şi pe cei care au fost sau sunt în slujba ei.

(Gheorghe Cioiu)