Slujbă în sobor cu ocazia zilelor comunei Călărași, județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 21 mai 2021, s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în curtea bisericii parohiale din comuna Călărași, județul Dolj. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, în prezența Pr. Protoiereu Vulcănescu Grigore, de la Protopopiatul Craiova Sud.

Prin implicarea preoților slujitori, cu sprijinul domnului primar, al Consiliului Local Călărași și al enoriașilor, în curtea bisericii s-a ridicat un prăznicar de lemn pentru a se folosi la săvârșirea sfintelor slujbe. Cu această ocazie, în prezența comunității a avut loc slujba de binecuvântare, iar imediat după acest moment, s-a săvârșit Sfânta Liturghie. La final, după slujbă, a avut loc un moment artistic susținut de către elevii din comuna Călărași, interpretând dansuri și cântece populare. Cu aceste momente liturgice și culturale s-au marcat zilele comunei Călărași, în cinstea Sfinților Împărați și întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa, Elena.