Slujbă în sobor în Parohia Marotinul de Jos, Protoieria Craiova Sud

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Craiovei, în ziua de prăznuire a Sf. Ioan Botezătorul s-a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Marotinul de Jos, din Comuna Celaru, Protoieria Craiova Sud. Biserica are hramul închinat „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” și a fost ridicată în perioada 1874-1878. Ultima restaurare importantă s-a realizat între anii 2002-2011.

La invitația Pr. Paroh Boangher Ioan, au participat la slujbă preoții din zonă, alături de Pr. Protoiereu Grigore Vulcănescu. La final, sfinția sa a predicat enoriașilor prezenți și a ținut un cuvânt de felicitare pentru activitatea administrativ-pastorală a Pr. Boangher, care anul acesta a împlinit 37 de ani de păstorire a acestei parohii.