Festivaluri – concurs de oratorie și pictură, organizate de Fundația „Cuvântul care Zidește”

Evenimente

Centrul „Mitropolit Firmilian” a găzduit vineri, 3 iunie, Festivalul – Concurs Interjudețean Oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur”, organizat de Fundația „Cuvântul care Zidește” în parteneriat cu Sectorul Învățământ, Activități cu Tineretul și Catehizare din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei. Anul 2022 fiind declarat, în Patriarhia Română, drept „Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului”, cea de-a XVIII-a ediție a acestui concurs a avut ca temă „Rugăciunea”.

Pentru Festivalul – Concurs Interjudețean „Icoana – Fereastră spre Cer”, ajuns la ediţia a XVI-a, participanții au pregătit de asemenea lucrări de pictură și desen cu Sfinții isihaști, comemorați anul acesta: Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț.

Activitățile s-au desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.

Din partea Arhiepiscopiei Craiovei, la eveniment au participat Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier în cadrul Sectorului Învățământ, Activități cu tineretul și Catehizare, și Părintele Consilier Cristin Sperlea, care i-au felicitat pe elevi pentru implicare și pentru rezultate.

La cele două festivaluri au participat elevi de la: Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu, jud. Gorj; Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” Craiova; Liceul „Tudor Arghezi” Craiova; Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Velovan” Craiova; Școala Gimnazială Țuglui, județul Dolj; Școala Gimnazială Calopăr – Structura Belcin, jud, Dolj; Colegiul Național „Mihai Eminescu” Petroșani, jud. Hunedoara; Parohia Frătești, Comuna Lelești, jud. Gorj; Şcoala Gimnazială Cerăt, jud. Dolj; Școala Gimnazială Coșoveni, jud. Dolj; Școala Gimnazială „Ion Creangă” Craiova; Liceul Tehnologic „Constantin Nicolăescu – Plopșor” Plenița, jud. Dolj; Colegiul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Baia de Aramă, jud. Mehedinți; Școala Gimnazială „Dr. Alexandru M. Popescu” Ponoarele, jud. Mehedinți; Colegiul Naţional „Frații Buzești” Craiova; Colegiul „Șefan Odobleja” Craiova.

Rezultatele Concursului Oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur”, ediția a XVIII-a, 2022

Premiul I:

Dolan Ionela Alina

Guran Cristian

Popescu Georgiana Adriana

Premiul II:

Voinea Cristian

Prună Alina

Ianoși Iulian

Premiul III:

Mihart Darius

Măceșanu Ștefan

Leoveanu – Andrei Maia

Teiu Darius

Mențiune:

Popescu Dragoș

Moroșanu Bianca

Prejbeanu Anca Teodora

Rezultate Concurs „Icoana – Fereastră spre Cer”, ediția a XVI-a, 2022

Premiul I:

Nedelcu Andreea Maria

Coandă Alexia Cristina

Toțu Timeea Mihaela

Marcu Gabriela Ramona

Crăciunescu Ionela Alexandra

Bobocică Riana Maia

Premiul II:

Ungureanu Dimitrie

Coman Maria Cătălina

Nawaya Omar

Vărgatu Vanessa Elena

Huidu Filip Gabriel

Condeescu Delia

Stelea Alexandra Maria Irina

Premiul III:

Neagoe Antonia Maria

Băluță Andra Maria

Lican Ion Alex

Zamfir Nicholas

Mențiune:

Cazan Daria

Bojenoiu Matei Mihail

Pîrvu Maria Daria

Hanțău Rebeca

Lătărețu George Daniel Vlăduț

Nicolae Andrei

Deca David

Dumitrescu Bianca Ștefania

Nanu Loredana

Vancea Maria Cristina

Tomiță Alexandru Andrei

Tudor Andreea Ionela