Proiect educațional desfășurat în Parohia Hirisești, din Protoieria Târgu-Cărbunești

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înalpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de joi, 25 aprilie 2024, în Parohia Hirisești, din Protoieria Târgu-Cărbunești, s-a desfășurat un proiect educațional în colaborare cu Școala Gimnazială din Novaci, în cadrul programului național „Săptămâna verde”. Elevii, însoțiți de doamna director Cristina Spilcă, profesor de Religie, au mers la biserica cu hramul „Sfinții Voievozi”, unde și-au prezentat icoanele realizate cu multă măiestrie, expoziție intitulată sugestiv „Dumnezeu și sfinții Săi prin ochii copiilor”. După aceea, părintele paroh Popescu Paul a prezentat istoricul locașului de cult și a răspuns întrebărilor celor prezenți. Tot în acest context, copiii s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos. Colaboratorii acestui proiect au fost: doamna director Cristina Spilcă, domnul profesor Constantin Geamănu, și doamnele profesoare Elisabeta Buduran și Mădălina Bistreanu.

(Pr. Marius Murgiuc)