02.02.2011 – Arhiepiscopia Craiovei, în sprijinul persoanelor fără adăpost: Centrul social „Sfântul Vasile cel Mare” a fost sfinţit

Relatari

 

Slujba de sfinţire a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi

Centrul pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile cel Mare” din Craiova a fost inaugurat, marţi, 1 februarie. Slujba de sfinţire a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
             Evenimentul, organizat de Asociaţia „Vasiliada”, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, a pecetluit existenţa Centrului „Sfântul Vasilie cel Mare” care a fost înfiinţat la începutul anului trecut în parteneriat cu Primăria Municipiului Craiova şi Consiliul Judeţean Dolj. Deschiderea oficială s-a făcut în prezenţa IPS Părinte Irineu. Au fost de faţă numeroşi reprezentanţi ai autorităţilor locale, în frunte cu Teodor Nicuşor Sas, viceprimarul Municipiului Craiova.

 


IPS Irineu i-a felicitat pe organizatori


             La finalul slujbei de sfinţire, Mitropolitul Olteniei a felicitat iniţiativa Asociaţiei „Vasiliada” şi a mulţumit tuturor partenerilor implicaţi în acest proiect: „Avem deosebita bucurie să sfinţim acest aşezământ înfiinţat pentru cei care nu au unde să locuiască. Într-o consultare sfântă, împreună cu Primăria oraşului Craiova, Vasiliada şi Arhiepiscopia noastră au început această lucrare acum mai bine de doi ani de zile, într-o casă uitată şi părăsită. S-a găsit de cuviinţă în momentul acela să începem un proiect de reabilitare pentru a pune clădirea la dispoziţia celor care au nevoie de sprijinul nostru. De pe atunci ne-am gândit cum trebuie să arate casa, ce dotări trebuie să aibă, aşa încât cei care vor veni aici să fie trataţi de la suflet la suflet. Încet, încet am reuşit să aducem proiectul în stadiul în care se află astăzi. Asociaţia Vasiliada, care se ocupă de logistică şi implementare, şi-a dat silinţa prin părintele consilier Adrian Stănulică şi prin colaboratorii săi de la primărie ca lucrurile să meargă spre bine. Ne-am bucurat de asemenea de ajutorul deplin al serviciului de contabilitate de la primărie, care a fost sufletul acestui proiect. Uneori au fost şi probleme, însă pe toate le-am trecut cu credinţă în Dumnezeu şi nădejde în ajutorul Său. Centrul este închinat Sfântului Vasile cel Mare, simbolul asistenţei sociale în Biserica noastră Ortodoxă. În timpul arhipăstoriei sale au fost întemeiate primele aşezăminte sociale pentru oamenii săraci şi nevoiaşi, iar exemplul său a fost un model pe care l-am urmat în întemeierea acestui aşezământ”, a încheiat IPS Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei
            În prezent la Centrul „Sfântul Vasile cel Mare” sunt găzduiţi temporar 40 de persoane fără adăpost.

Diac. Ioniţă Apostolache