09.09.2013 – Resfinţirea bisericii de lemn din Fărcăşeşti, Gorj

Sfintiri


 
       Astăzi, 9 septembrie, în ziua prăznuirii Sfinţilor şi Drepţilor Părinţi Ioachim şi Ana, Inaltpreasfintitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a bisericii de lemn cu hramurile Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul şi Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana, din Parohia Fărcăşeşti, cătunul Broşteniţa,  judeţul Gorj.
       După cum ne-a informat părintele paroh Florin Rogobete, sfântul locaş, monument istoric ridicat în anul 1847 de către Alecu Broşteanu, a cunoscut de-a lungul anilor mai multe reparaţii, ultima fiind realizată începând cu anul 2011, cu sprijinul Ministerului Culturii şi Cultelor şi a autorităţilor publice locale. Cu acest prilej a fost refăcut şi gardul împrejmuitor, s-a construit o nouă clopotniţă şi un foişor.

                                                             Gheorghe Cioiu