„Târgul Jucăriilor, altfel”, eveniment caritabil organizat de Biserica „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova

Evenimente

Biserica „Sfântul Nicolae” – Βrânduşa din Craiova a desfăşurat, timp de o lună, proiectul umanitar „Τârgul Jucăriilor, altfel”, ediţia a XII-a, dedicat sprijinirii copiilor şi famiilor aflate în dificultate din Arhiepiscopia Craiovei. Campania, iniţiată în acest an în data de 1 octombrie şi încheiată în luna noiembrie, a constat în colectarea în condiţii de siguranţă sanitară de pachete cu jucării, haine şi alimente neperisabile şi ajutorării cât mai multor familii şi copii din localităţile Murgaşi, Milovan, Coşoveni, Golfin, Amărăşti, satul Beloţ – comuna Şopot, Câmpeni, Tâmburești, Segarcea și Radomir. În acest proiect caritabil au fost implicaţi voluntarii Parohiei Brânduşa şi preoţii din Parohiile unde au fost distribuite pachetele cu ajutoare.

„«Târgul Jucăriilor» este un eveniment frumos, am ajuns la cea de-a XII-a ediţie şi cea de-a doua ediţie «altfel». Am numit-o aşa pentru că nu o mai putem desfăşura în mod obişnuit. În ziua «Târgului Jucăriilor», acum trei ani de zile, se întindeau zeci de mese în curtea Bisericii pe care aşezam frumos mii de jucării, cărţi şi joculeţe pe care oamenii le donau, apoi în ziua târgului veneau şi îşi alegeau ceva de acolo, iar fondurile obţinute erau folosite pentru a ajuta copiii de la Secţia de Oncopediatrie a Spitalului de Urgenţă din Craiova, oferindu-le acestora un pelerinaj la o mănăstire, o zi frumoasă în care, în afară de pelerinaj, ei primeau o masă şi cadouri. Nu am mai putut face asta, dar am dorit să venim în continuare în ajutorul celor aflaţi în nevoie. Spre exemplu, anul trecut ajutoarele au constat în hăinuţe, jucării şi alimente, pe care le-am trimis la cinci comunităţi din Arhiepiscopia Craiovei, din judeţele Dolj şi Gorj, 37 de haine de încălţăminte şi îmbrăcăminte, 4 saci cu jucării şi zeci de plase cu alimente de bază, care au fost trimise acestor beneficiari. Şi anul acesta am fost ajutaţi de beneficairi, care au triat ajutoarele şi orientat către beneficiari. Am primit pachete şi din Germania, s-a trecut graniţa ţării cu cei care au dorit să se implice în proiect şi acest lucru este minunat”, a subliniat Părintele Gabriel Sorescu, Parohul Bisericii „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova.

Gabriela Firu