Activitate de promovare la Liceul de Arte „Victor Giuleanu”, din Râmnicu Vâlcea

Evenimente Proiecte

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, în ziua de 16 aprilie 2024, la Liceul de Arte „Victor Giuleanu” din Râmnicu Vâlcea, în sala de festivități „Irina Satchi”, s-a desfășurat activitatea de promovare a programelor de studii Licență (Arte Plastice: pictură/ sculptură și Artă Sacră) și Master (Conservare-restaurare și pictură: „Explorări cromatice”) din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova.

Prin intermediul materialelor prezentate elevilor, precum panouri de conservare-restaurare, icoane pe sticlă și pictură de șevalet, s-a relevat potențialul facultății prin crearea posibilităților de formare academică și fundamentarea unei cariere de succes. Activitatea de promovare a fost coordonată de către doamna pictor restaurator Irina Sava și a fost găzduită de către doamna directoar Prof. Keresztely Annemarie, alături de Prof. Popa Narcisa – coordonator proiecte educaționale și de domnul Prof. Adrian Zamfir, inspector școlar pentru arte. S-au distribuit materiale promoționale (stik-uri, flyere și broșuri), care au completat dialogul interactiv cu elevii prezenți.

(Lect.univ.dr. Sava Irina)