24.09.2013 – Lumânarea obiect liturgic, în folosul credinciosului

Comunicate de presa

În legătură cu ultimile informaţii apărute mass media referitor la vânzarea de lumânări în eparhia noastră, Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei aduce următoarele lămuriri:

  1. Nici un credincios nu este obligat să cumpere o anumită cantitate de lumânări, fiecare împlinind această datorie religios-morală în acord cu propria nevoie şi trăire,
  2. Preotul paroh este dator să asigure necesarul de lumânări pentru enoriaşii săi, comunicând estimativ centrului eparhial cantitatea de care are nevoie. Totodată, el este obligat să facă această aprovizionare, conform Statutului BOR şi Legii 103/1992, numai de la Sfânta Arhiepiscopie,
  3. În sfintele noastre lăcaşuri de închinare nu se folosesc lumânări din comerţ, întrucât veniturile obţinute din aceastea aparţin în mod exclusiv lucrării Bisericii. Pe de altă parte, lumânările de ceară curată, realizate în atelierele Sfintei Arhiepiscopii, nu degradează pictura şi celelalte bunuri de patrimoniu din sfântul lăcaş.

 

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Craiovei